Arteterapie

21.04.2024

Zatímco u muzikoterapii jde primárně určená pro navození relaxace či pro rozvoj sluchové percepce, výtvarně zaměřené terapeutické techniky rozvíjí primárně jemnou motoriku jedince. Právě z uvedeného důvodu nalézá velkou oblibu v oblasti využití právě u jedinců s omezení hybnosti (MO, DMD, SMA, poranění míchy/mozku,..) či osob se zdravotním postižením (PAS, ADD/ADHD, SPU,...) ,jelikož kresba je pro dítě pro projevem vlastních pocitů a také lze kresbu využít u dětí, které nejsou schopni verbální komunikace či mají ostych z mluvení. Pro arteterapii lze využít nejrůznější druhy výtvarného náčiní. Prstové barvy, plastelínu i papíry nejrůznějších typů lze využít i u dětí s těžšími formami omezení motoriky v oblasti HK. Prostřednictvím prstových barev lze, například pod vedením asistenta/rodiče docílit uvědomění vlastního těla u dětí s těžkými formami omezení hybnosti), včetně poruchy intelektu (otisky rukou i chodidel). Práci s plastelínou a trhání papírů lze využít u dětí s vyvinutější jemnou motoriku.

 Činnost s plastelínou pomáhá dítěti s uvědoměním teplých a studených podnětů či pomáhá rozvíjet intenzitu svalové síly prostřednicím práce s hmotou. Děti s rozbitelnější motorikou mohou plastelínu využít k modelování jednoduchých předmětů či výrobků dle vlastní fantazie. U dětí s těžkými formami omezení pohybu lze využít abstraktní kresby pod plným uvedením asistenta /rodiče (asistent vede ruku dítěte). V rámci uváděné terapie lze u dětí s výraznějším omezením v oblasti jemné tvary provádět nácvik stříhání prostřednictvím kompenzační pomůcky určené k této činnosti. Provádíme - li u dětí s popisovanou diagnózou nácvik stříhání zaměřujeme se prioritně na nácvik rovného stříhání rovné a poté na spirálovité. Využití techniky stříhání v rámci uváděné terapie do jisté míry nahradit terapií vedené odborníkem z oboru ergoterapie (Potměšilová, 2014).


BLIŽŠÍ INFORMACE O TOMTO DRUHU TERAPIE NALEZNETE ZDE.


Zdroj:

  • POTMĚŠILOVÁ, P. 2014, Arteterapie. In: O. MÜLLER, a kol. Terapie ve speciální pedagogice. 2., přeprac. vyd. Editor. Praha: Grada, s. 77 - 131. ISBN 978-80-2474172-7.
© Metodika vzdělání dětí s mozkovou obrnou pro učitele MŠ v inkluzi.
 Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky