Bobath koncept

11.04.2024

Cílem uváděné terapeutické techniky je vybudovat u jedinců popisovaným tělesným deficitem správné pohybové vzory a docílit správné koordinace pohybů při každodenních aktivitách klienta. Popisovaná metoda se nejčastěji využívá k odstranění pohybových poruch způsobené poruchou koordinace. Vyvinutý koncept vyžaduje na rozdíl od Vojtovy metody aktivní spolupráce pacienta, není tedy vhodný pro jedince s těžkými poruchami intelektu. Z vymezení cílů terapeutické techniky lze vymezit 2 techniky uplatnitelné v rámci tohoto terapeutického postupu. Jedná se o handing a senzomotorickou stimulaci. Uvedená technika přispívá u jedinců s hybným postižením  k posílení svalových skupin, koordinaci pohybů, odstranění vadného držení páteře a dalších patologických stavů. Pro lepší efekt uvedené terapie lze u uvedených jedinců využít celou řadu rehabilitačních pomůcek (gymnastické míče, overbaly, bosu, válce, labilní plochy).


BLIŽŠÍ INFORMACE O POPISOVANÉ TERAPEUTICKÉ METODĚ NALEZNETE TAKÉ ZDE.

Zdroj:

  • KOLÁŘ, P. 2009. Speciální část : Léčebná rehabilitace v neurologii: Speciální část: Dětská mozková obrna. In: Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén,, s. 393 - 410. ISBN 978-80-7262-657-1.
© Metodika vzdělání dětí s mozkovou obrnou pro učitele MŠ v inkluzi.
 Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky