Dramaterapie

21.04.2024

Terapie využívajících divadelních prostředků k ovlivnění nežádoucího chování, k budování morálních návykům či k nácviku nových dovedností. U dětí s těžšími formami omezení hybnosti především v oblasti HK lze využít pasivní formu pozorování divadelního představení prostřednictvím kolektivu ostatních dětí. Jedinci s mírnějšími opožděními psychomotorického vývoje či bez poruchy intelektu a mírnější omezeními v oblasti motoriky mohou motoriku procvičovat prostřednictvím manipulace s jednotlivými maňásky. Aktivní zapojení dítěte s omezení hybnosti (MO, SMA,DMD,..) či osob se zdravotním postižením (PAS, ADD/ADHD, SPU,...) do divadelní hry rozvíjí u dítěte komunikační dovednosti, fantazii i paměť (v případě hraní rolí dle přepsaného manuálu). Loutky či maňásky lze využít také u dětí s omezenou komunikačních schopností k vyjádření vlastních pocitů, přání či dojmů. Umožnění vyjádření vlastních pocitů u dětí s výrazně omezenými komunikační schopností zabraňuje vzniku nežádoucího či agresivního chování směrem k ostatním osobám (Valenta, 2014).


BLIŽŠÍ INFORMACE O TOMTO DRUHU TERAPIE NALEZNETE ZDE.


Zdroj:

  • VALENTA, M. 2014, Dramaterapie. In: O. MÜLLER, a kol. Terapie ve speciální pedagogice. 2., přeprac. vyd. Praha: Grada, s. 132 - 166. ISBN 978-80-247-4172-7.
  • VALENTA, M.2011, Co je dramaterapie?. In: Dramaterapie. 4., aktualiz. a rozš. vyd., . Praha: Grada, s. 23 – 44. ISBN 978-80-247-3851-2.
© Metodika vzdělání dětí s mozkovou obrnou pro učitele MŠ v inkluzi.
 Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky